"A­siak­kai­ta nos­te­taan vuo­tees­ta kerran vii­kos­sa, aa­mu­pa­laa ei ehditä aina tar­jo­ta" – vi­ra­no­mais­ra­port­ti pal­jas­taa karun arjen ina­ri­lai­sen pal­ve­lu­ko­ti Män­ni­kön toi­min­nas­ta

Selvityksen mukaan henkilöstömitoituksen puutteet vaarantavat asiakasturvallisuutta.

Inarin palvelukoti Männikössä sattui tammikuussa kuolontapaus. Lupa- ja valvontavirasto on antanut tiukat määräykset Lapin hyvinvointialueelle tapauksen selvittelyn perusteella.
Inarin palvelukoti Männikössä sattui tammikuussa kuolontapaus. Lupa- ja valvontavirasto on antanut tiukat määräykset Lapin hyvinvointialueelle tapauksen selvittelyn perusteella.
Kuva: Jyri Salonen

Inarilaisen palvelukoti Männikön toiminnassa on paljon korjaamisen varaa, selviää lupa- ja valvontaviranomaisen (LVV) raportista. Palvelukodin henkilöstömitoitukset vaarantavat asiakkaiden turvallisuuden.

Lupa- ja valvontavirasto määrää Lapin hyvinvointialueen järjestämään Inarin palvelukoti Männikön asukkaiden tarvitsemat palvelut lain mukaiseksi 31.8.2026

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Lapin Kansa Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä