Tilaajille

Apu­lais­oi­keus­kans­le­ri ei löydä vir­het­tä Tenon ka­las­tus­oi­keuk­sien vuok­raa­mi­ses­ta viime kesänä

Ratkaisu: Lapin elyä tai ministeriötä ei voi moittia. Lohilupasopasta valittaneiden mielestä asia on vietävä oikeuteen.

Apulaisoikeuskansleri Mikko Puumalainen pitää viime kesänä Utsjoella herännyttä närää Tenon kalastusoikeuksien vuokraamisesta aiheettomana.

Puumalainen toteaa lohilupasopasta tehdyn kantelun ja saatujen selvitysten perusteella, ettei ole havainnut maa- ja metsätalousministeriön (MMM) ja Lapin ely-keskuksen menettelyssä lainvastaista tai muutoin virheellistä menettelyä.

"Tämä ei jää tähän"

Kantelun tehnyt Tenon kiinteistönomistajien yhdistys ei jätä asiaa tähän, vaan on valmis tutkituttamaan sen oikeusistuimessa.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä