Kalastus: Lo­hi­ke­sä Tor­nion­joel­la on alkanut – oletko saanut von­ka­leen, lähetä meille kuva

Katso kuvat: Suur­har­joi­tuk­set toivat Lappiin uusien liit­to­lais­ten tais­te­li­joi­ta

Ylioppilaat: Katso tästä Lapin lu­kioi­den val­ko­la­kin saajat

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Anu P. kertoo nai­ses­ta, joka valitsi sekä perheen että uran tai­tei­li­ja­na ja bis­nes­po­mo­na

Kotimainen kantaesitys Anu P. aloittaa Rovaniemen Teatterin syyskauden. Syyskuu tarjoaa kaikkiaan neljä ensi-iltaa, ja koronan kaltoin kohtelema Lempikin ehtii palata ohjelmistoon kuun lopussa.

Posion suuren naisen tarinaa kerrotaan Rovaniemen Teatterissa alkusyksystä lähtien. Näytelmän nimi, Anu P. viittaa siihen, ettei koskaan ole mahdollista kertoa kaikkea – ja ettei kysymys ole näköiskuvasta. Puuttuvien kirjainten verran jätetään kertomatta Anu Pentikistä.

Anu P. on käsikirjoittaja-ohjaaja Hanna Ojalan näkemys Anu Pentikin elämästä.

– Tämä on feministinen evankeliumi. Naisen ei tarvitse valita mitään pois. Hän voi saada lapsia, uran ja rakkautta. Toki näytelmä kertoo myös niistä konflikteista, jotka sisältyvät tähän yhdistelmään, Ojala sanoo.

Rovaniemen Teatterin taiteellinen johtaja, Miika Muranen, iloitsee kotimaisesta kantaesityksestä, joka on teemoiltaan sekä paikallinen että valtakunnallinen.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.