Tilaajille

Anna ja Reino Rinteen rak­kaus­ta­ri­na alkoi so­ta-ajan leh­ti-il­moi­tuk­ses­ta – Sata vuotta täyt­tä­vän Annan muistot ovat täynnä poh­jois­ten sa­no­ma­leh­tien his­to­riaa

Kaleva ja sota-ajan kirjeenvaihto yhdistivät Anna ja Reino Rinteen. Koillissanomien perustaminen vuonna 1950 ja Rinteen kirjakauppa vuodesta 1959 antoivat elämäntyön Anna Rinteelle.

Sata vuotta täyttävä Anna Rinne pitää pitkän iän salaisuutena pienenä tyttönä alkanutta työntekoa. Viimeisen kymmenen vuoden ajan siinä on auttanut myös sydämentahdistin.

Ennen vaikean muistisairauden syntymistä ja vielä nytkin kirkkaimpina päivinä Koillis-Sanomat-lehden myötä lempinimen "Koikkarin äiti" saanut Anna Rinne muistelee monivaiheisen elämänsä kulkua. Alla on kuvia pitkän elämän varrelta.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä