Tilaajille

An­ders­son: Etä­ope­tuk­seen siir­ty­mi­nen on epä­to­den­nä­köis­tä – "Hel­pos­ti ei tule eteen ti­lan­ne, jossa etä­ope­tuk­sen hyödyt ylit­tä­vät so­siaa­li­set haitat"

Alueet voivat päättää etäopetukseen siirtymisestä itsenäisesti, mutta opetusministeri Li Anderssonin (vas.) mukaan päätöksissä on painotettava lasten ja nuorten kokonaisetua. Vain noin 60 prosenttia nuorista ikäluokista on saanut toisen rokotteen.

Opetusministeri Li Andersson (vas.) pitää epätodennäköisenä sitä, että kouluissa siirrytään jälleen etäopetukseen.
Opetusministeri Li Andersson (vas.) pitää epätodennäköisenä sitä, että kouluissa siirrytään jälleen etäopetukseen.
Kuva: Veera Korhonen

Opetusministeri Li Andersson (vas.) pitää epätodennäköisenä sitä, että kouluissa siirryttäisiin takaisin etäopetukseen, vaikka lain mukaan se olisi mahdollista.

– Lainsäädäntö on tältä osin ajan tasalla, mutta pidän epätodennäköisenä, että valtakunnallista etäopetussuositusta tullaan antamaan, Andersson sanoo Lännen Medialle.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä