Ajoksen öl­jy­sa­ta­mas­sa toimiva Baltic Tank Oy saa uuden omis­ta­jan Pe­rä­me­ren vas­ta­ran­nal­ta

Kemi

Ruotsalaisyhtiö Wibax ostaa suomalaisen Baltic Tank Oy:n. Baltic Tank tarjoaa logistiikka- ja varastointipalveluita kemikaaleille, öljytuotteille ja biopolttoaineille kahdeksalla terminaalipaikkakunnalla Suomessa.

Kemissä yhtiö omistaa osan Ajoksen öljysataman suurista säiliöstä. Baltic Tankilla on Ajoksessa yhteensä 36 000 kuutiometriä säilytyskapasiteettia.

– Yhdessä Wibaxin kanssa Baltic Tank pystyy tarjoamaan asiakkailleen laajemman palveluvalikoiman, sanoo Baltic Tankin toimitusjohtaja Tero Väyrynen yhtiöiden tiedotteessa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä