Äi­tiys­lo­mal­la ole­val­la Hanna Sark­ki­sel­la (vas.) on outo olo, kun pitää uu­ti­sis­ta seurata val­ta­kun­nan­po­li­tiik­kaa: "Täytyy kyllä myön­tää, että vauvan kanssa ole­mi­nen on in­ten­sii­vi­sem­pää kuin odotin"

Ympäristökysymykset ovat lapsen myötä korostuneet entisestään Sarkkisen ajattelussa. Millainen tulevaisuus pienellä Armas Ensiolla on edessään?

Hanna Sarkkinen raottaa lastenvaunujen verhoa. Sisällä tuhisee umpiunessa kahden kuukauden ikäinen Armas Ensio lahjaksi saatu kärppätutti suussa ja oransseja kettuja peitossaan.

– Nimi keksittiin itse, mutta sen jälkeen kuultiin, että miehen suvussa on ollut Armaksia. Niin siis pitikin käydä, Sarkkinen kertoo ja soittaa äidilleen olevansa tulossa sisälle. Äiti vie vauvan haastattelun ajaksi Oulunsaloon serkkupoikaa katsomaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä