19–­vuo­tias am­mus­ke­li kadulla Tor­nios­sa ja sai aikaan po­lii­si­hä­ly­tyk­sen, miehen seu­ras­sa ollut nainen yritti pii­lot­taa aseen

Poliisi kertoo lauantaina 6. elokuuta vaarallisesta asetilanteesta Torniossa. Hätäkeskukseen tuli ilmoitus kahdesta ampuma-aseen laukauksesta. Poliisin tiedotteen mukaan tapahtumapaikka oli Färinkatu.

Tapahtumapaikalla olleet henkilöt pitivät ampujaksi epäiltyä, 19-vuotiasta oululaismiestä kiinni siihen saakka, että virkavalta ennätti paikalle.

Poliisi otti epäillyn miehen haltuun ja vei Kemin poliisivankilaan. Sitten kävi ilmi, että rikospaikalta oli poistunut nainen, joka oli ottanut aseen mukaansa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä