11 metriä ja kolme vuotta – kär­si­väl­li­syyt­tä vaa­ti­vat ku­va­ku­dok­set ottavat kantaa ja ker­to­vat ta­ri­noi­ta

Rovaniemen taidemuseon uuden näyttelyn töissä käytetään vanhaa kudontatekniikkaa, mutta työt ovat moderneja.

Näyttelyssä on esillä liki viisimetrinen kuvakudosvene, johon Aino Kajaniemi on kutonut yli 60 eläintä. Seinällä teoksia sarjasta Depressio.
Näyttelyssä on esillä liki viisimetrinen kuvakudosvene, johon Aino Kajaniemi on kutonut yli 60 eläintä. Seinällä teoksia sarjasta Depressio.
Kuva: Jussi Leinonen

Rovaniemen taidemuseon uusi näyttely esittelee neljä näkökulmaa moderniin kuvakudokseen eli gobeliiniin. Näyttely sopii erityisen hyvin Rovaniemelle, sillä Lapin yliopistossa tekstiilitaide on merkittävä opinala.

Tekstiilitaiteen merkitys nykytaiteen kentällä on viime vuosina kasvanut ja se kiinnostaa yhä enemmän yleisöä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä