Yle: Lapha aikoo laittaa Län­si-Poh­jan syn­ny­tys- ja las­te­no­sas­ton kiinni kesäksi – ­ta­voit­tee­na turvata Lapin kes­kus­sai­raa­lan syn­ny­tys­toi­min­ta ja las­ten­lää­kä­ri­päi­vys­tys

Lapin hyvinvointialue suunnittelee laittavansa Länsi-Pohjan keskussairaalan synnytysosaston ja lastenosaston kesällä kiinni kuudeksi viikoksi, kertoo Yle.

Hyvinvointialueen terveysjohtaja Miia Palo kertoo Ylelle, että osastojen sulkemisella halutaan ensisijaisesti turvata kesällä Lapin keskussairaalan synnytystoiminta ja ympärivuorokautinen lastenlääkäripäivystys. Päätös tehdään lähiaikoina.

–  Tämä on osa kesän sulkusuunnittelua. Katsomme Lapin sairaaloita kokonaisuutena ja yhtenä resurssina niin, että potilasturvallisuus voidaan taata, Palo sanoo.

Toiveena on, että Länsi-Pohjaan työsuhteessa olisivat siirtyisivät kesäksi Lapin keskussairaalan päivystysrinkiin.

Länsi-Pohjassa ei suunnitelmista olla mielissään, vaan ne koetaan sairaalan alasajona.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä