Tilaajille

Yk­sin­huol­ta­jien työt­tö­myys on kasvava ongelma – Yk­sin­huol­ta­jien etu­jär­jes­tö esittää lääk­keek­si jous­ta­via hoi­va­pal­ve­lui­ta myös kou­lu­ikäi­sil­le lap­sil­le

Etenkin vuorotyötä tekevien yksinhuoltajien on entistä vaikeampi sovittaa yhteen työssäkäyntiä ja perhearkea. Yksinhuoltajajärjestön asiantuntija näkee kasvaneiden työttömyyslukujen taustalla sen, ettei yhteiskunnalla ole tarjota mitään lakisääteistä hoivaa lapsen siirryttyä kouluun.

Yksinhuoltajien työttömyys on muuta väestöä korkeampi, mikä lisää yhden vanhemman perheiden taloudellista haavoittuvuutta laskujen kasautuessa.

Tilastokeskuksen työssäkäyntitilaston mukaan vuonna 2019 yksinhuoltajavanhempien työttömyys oli 12,4 prosenttia, kun vuonna 2020 luku oli jo 16 prosenttia. Yhden huoltajan perheiden työttömyys oli näin ennen koronapandemiaa ja myös sen ensimmäisenä vuonna koko väestön työttömyysastetta korkeampi.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä