Yhä useampi nais­ten­tau­tien leik­kaus­po­ti­las hoi­de­taan OYSissa robotin avulla

Yhä useampi naistentautien leikkauspotilas hoidetaan Oulun yliopistollisessa sairaalassa (OYS) robottiavusteisella kirurgialla. Jokaisen robottikirurgiasta hyötyvän syöpäpotilaan on vastedes tarkoituskin päästä tällaiseen leikkaukseen.

OYSiin elokuussa hankitun toisen leikkausrobotin ansiosta naistentautien robottileikkausmääriä on pystytty nostamaan merkittävästi, kertoo gynekologisten syöpien hoitoon erikoistunut lääkäri, vs. vastuualueen johtaja Sanna Eteläinen.

– Elokuusta lähtien olemme leikanneet robottiavusteisesti keskimäärin kaksi syöpäpotilasta viikossa, Eteläinen kertoo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä