Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Ydin­ase­pe­lo­te on aikamme vaa­ral­li­sin il­luu­sio

Kuva Nordic Response –sotaharjoituksesta Enontekiön Kivilompolosta.
Kuva Nordic Response –sotaharjoituksesta Enontekiön Kivilompolosta.
Kuva: Anssi Jokiranta

Elokuun 6. päivänä klo 8.12.02 Japanin aikaa ihmiskunta siirtyi ydinaseiden aikakauteen. Yhdysvallat pudotti Little Boyksi eli pikkupojaksi kutsutun atomipommin, joka räjähti 550 metrin korkeudessa. Pommin teho oli 13 kilotonnia.

Hiroshiman pommi tappoi välittömästi 75 000 ihmistä ja kaupungista tuhoutui 90 prosenttia. Välittömästi räjähdysten jälkeen tulipallon lämpötila oli yli miljoona astetta ja suurin tuho tapahtui kuumuuden ja painevaikutuksen seurauksena. Räjähdys- ja palovaikutusten jälkeen seurasi säteilysairaus. Vuoden 1945 loppuun mennessä hiroshimalaisia oli kuollut 140 000.

Albert Einstein totesi, että  "ihmisrotu on löytänyt itsensä uudenlaisesta asuinsijasta, johon sen täytyy mukauttaa ajattelunsa. Tulevan ajattelun täytyy estää sodat."  Von Clausewitzin teesi siitä, että sota on politiikan jatkamista toisin keinoin, on menettänyt arvonsa absoluuttisena totuutena. Massiivisesta ydintuhosta ihmiskunnalla ei enää ole paluuta, varsinkaan kun ilmastonmuutos on edennyt kohti kriittisiä keikahduspisteitä. Nykyisen sivilisaation säilymisen yksi keskeinen ehto on konfliktien sääntely diplomatialla ja aseistariisunta, jonka tavoitteena tulee olla ydinaseeton maailma.

"Osanottajien toive on että Suomi vihdoin allekirjoittaisi ydinaseiden täyskieltosopimuksen."

Viime aikoina kansainvälisen ilmapiirin kiristymisen myötä ydinsodan riski on kasvanut. Ainoa keino välttää se on ydinaseiden täydellinen kieltäminen ja hävittäminen. Tämän ajan vaarallisin illuusio on, että voisimme ydinaseilla turvata pysyvästi rauhan. Suomessa Hiroshima-päivän tapahtumia järjestetään useilla paikkakunnilla eri puolilla Suomea. Myös Rovaniemellä toteutetaan ydinaseiden vastainen tilaisuus Hiroshima –päivän tilaisuus Lordi –aukealla tiistaina, 6.8 kello 16.

Osanottajien toive on että Suomi vihdoin allekirjoittaisi ydinaseiden täyskieltosopimuksen, joka hyväksyttiin YK:ssa heinäkuussa 2017. Tällä hetkellä kieltosopimuksen on allekirjoittanut 93 valtiota ja 70 valtiota on sen ratifioinut. Yksikään ydinasevaltio ei ole sopimusta allekirjoittanut.

Adolf Hitlerin kerrotaan levittäneen suojaavan ”sateenvarjon” Suomen ylle, kun NL:n ulkoministeri Molotov joulukuussa 1940 Berliinissä käydessään tivasi Hitleriltä, että onhan Saksan ja Neuvostoliiton välillä solmittu salainen etupiirijako edelleen voimassa. Suomi ei myöskään ole allekirjoittanut ydinaseiden kieltosopimusta. Petteri Orpon hallitus on sitä mieltä, että olemme turvassa NATO:n, käytännössä Yhdysvaltojen ydinasesateenvarjon alla.

Salomo JuupaluomaRovaniemi