Viisi lap­pi­lais­tai­tei­li­jaa sai valtion tai­tei­li­ja-apu­ra­han – muu­sik­ko Jaakko Lai­ti­sel­le vii­si­vuo­ti­nen tuki

Apurahakausien pituudet vaihtelevat puolesta vuodesta viiteen vuoteen.

Rovaniemeläinen muusikko Jaakko Laitinen on yksi viidestä lappilaisesta taiteilija-apurahan saaneista. Hänelle myönnettiin viisivuotinen apuraha.
Rovaniemeläinen muusikko Jaakko Laitinen on yksi viidestä lappilaisesta taiteilija-apurahan saaneista. Hänelle myönnettiin viisivuotinen apuraha.
Kuva: Pekka Aho

Viidelle lappilaistaiteilijalle on myönnetty valtion taiteilija-apuraha. Viisivuotisen apurahan sai muusikko Jaakko Laitinen. Kolmivuotisen apurahan saivat ohjaaja Katja Gauriloff ja muusikko-joikaaja Ulla Pirttijärvi-Sara.

Yksivuotinen apuraha myönnettiin kuvataiteilija Eemil Karilalle ja puolivuotinen apuraha harmonikkataiteilija Harri Kuusijärvelle.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Lapin Kansa Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä