Vih­ki­mis­ky­sy­mys jakaa seu­ra­kun­tia Lapissa – "Kun kirkko hy­väk­syy ta­sa-ar­voi­sen avio­lii­ton, se ottaa va­ka­vas­ti sa­no­man­sa armosta ja yh­den­ver­tai­suu­des­ta"

Samaa sukupuolta olevien vihkiminen kirkossa jakaa edelleen seurakuntia. Osa Lapin alueen kirkkoherroista on valmiita vihkimään, jos kirkko organisaationa muuttaa kantansa.

Suomen evankelis-luterilaisen kirkon piispat ovat vääntäneet samaa sukupuolta olevien parien vihkimisestä jo pitkään. Osa Lapin alueen kirkkoherroista ei halunnut vastata Lapin Kansan esittämiin kysymyksiin omilla nimillään. Haluttomuus vastata julkisesti kertonee edelleen aiheen arkaluontoisuudesta.

Samaa sukupuolta olevien vihkiminen jakaa kirkkoa edelleen. Seurakunnissa päätöstä odotetaan.
Samaa sukupuolta olevien vihkiminen jakaa kirkkoa edelleen. Seurakunnissa päätöstä odotetaan.
Kuva: Miila Kankaanranta, Mostphotos

Tavoitimme 11 kirkkoherraa, joista 7 vastasi, että ei vihkisi samaa sukupuolta olevia pareja.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä