Vaalikone: Katso Lapin Kansan vaa­li­ko­nees­ta, kuka eh­dok­kais­ta on lä­him­pä­nä aja­tus­maail­maa­si

Podcast: Mistä tulee Lapin suurin puolue? Kuun­te­le myös, mikä pu­hut­taa ra­ja­kun­nis­sa vaalien alla

Kolumni: Yksi on juh­lis­ta poissa, kun Suomen toi­sek­si suurin kan­sal­lis­puis­to täyttää ta­sa­vuo­sia

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Lapin Kansa 2 kk 59,90 euroa

Veit­si­luo­don työ­väen­ta­lo ei pääse maail­man­pe­rin­tö­lis­tal­le

Kansainvälinen hanke työväentalojen nimeämiseksi Unescon maailmanperintölistalle on edennyt. Paasitorni Helsingissä ja Mäenpään työväentalo Punkalaitumella täyttävät parhaiten maailmanperintökriteerit.

Myös Veitsiluodon työväentalo oli mukana 12 suomalaisen työväentalon joukossa, joita pohdittiin maailmanperintökohteiksi.

Työväenmuseo Werstas teki esiselvityksen Suomen lähes kolmestasadasta työväentalosta ja valitsi niistä kaksitoista ehdolle maailmanperintöluetteloon.