Jalkapallo: "Oli hienoa huo­ma­ta, että seu­ral­la on kova luotto osaa­mi­see­ni", ku­vai­lee ro­va­nie­me­läis­jal­ka­pal­loi­li­ja Vilma Koi­vis­to siir­toaan yhteen Ruotsin huip­pu­jouk­kueis­ta

Pääkirjoitus: Gal­lu­pit voivat mennä uusiksi

äänestä: Mikä on vuoden 2023 sy­käh­dyt­tä­vin lap­pi­lai­nen ur­hei­lu­ta­pah­tu­ma? Äänestä suo­sik­kia­si ja osal­lis­tu ar­von­taan

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Va­sem­mis­to­liit­to, vihreät ja RKP kan­nat­ta­vat huu­mei­den käyt­tö­huo­nei­den pe­rus­ta­mis­ta – ko­koo­mus ja SDP va­ro­vai­sen avoimia aja­tuk­sel­le

Helsinki
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos on antanut suosituksen käyttöhuoneiden perustamisesta. Kuvituskuva.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos on antanut suosituksen käyttöhuoneiden perustamisesta. Kuvituskuva.
Kuva: Arttu Laitala

Huumeiden käyttöhuoneiden perustaminen jakaa eduskuntapuolueet.

Käyttöhuoneiden puolesta ovat vasemmistoliitto, vihreät ja RKP. Kokoomus ja SDP ovat varovaisen avoimia asialle.

Keskusta, kristillisdemokraatit, perussuomalaiset ja Liike Nyt suhtautuvat kielteisesti käyttöhuoneiden perustamiseen. Asia selviää STT:n puolueiden eduskuntaryhmille sähköpostitse lähettämästä kyselystä.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on suosittanut valvottujen käyttöhuoneiden kokeilua yhtenä keinona ehkäistä huumekuolemia.

Käyttöhuonekokeilun sallivan lakimuutoksen tekemiseksi on vireillä kansalaisaloite. Se on tähän mennessä kerännyt reilut 27 000 allekirjoitusta. Eduskunnan käsittelyyn vaadittavan 50 000 allekirjoituksen kerääminen umpeutuu 8. elokuuta.