Kunniamerkit: Katso lista Lappiin myön­ne­tyis­tä it­se­näi­syys­päi­vän kun­nia­mer­keis­tä

Luppo: Arto Köngäs on kip­san­nut lap­pi­lais­ten raajoja yli 30 vuotta

pääkirjoitus: Il­mas­ton­muu­tos etenee, eivätkä sen vai­ku­tuk­set ole enää kai­kil­ta osin py­säy­tet­tä­vis­sä

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Lukijalta
Mielipidekirjoitus
Tilaajille

Va­rus­mie­het saamaan oppia ra­ja­val­von­nas­ta

Maanpuolustuksen Tuki ry järjesti 2017 Pohjoista turvallisuutta yhdessä seminaari Rovaniemellä Korundissa. Itärajan pitävyys puhutti jo tuolloin.

Muistissa oli tuoreeltaan vuoden 2015 pakolaisaalto Tornion kautta. Myös itärajalle ilmestyi tulijoita kautta koko pitkän itärajamme. Jo tuolloin tunnistimme rajaongelmamme, joita oli käytännössä koeteltu aika kovalla kädellä.

Tilaisuudessa sai esittää kysymyksiä aiheesta ja kysyin, että miksei suomalaisia varusmiehiä voitaisi kouluttaa käytännössä myös rajapartioinnissa rajajoukkojen kanssa joka helpottaisi ja tukisi jo tuolloin rajavartioston resurssiongelmaa ja antaisi samalla arvokasta ja mielekästä käytännön kokemusta ja oppia nuoremmille Rajakomppanian ja Jääkäriprikaatin varusmiehille.

Rajavartioston eversti vastasi asiassa muistaakseni lyhyesti: ”Lainsäädäntömme estää varusmiesten käyttämisen rajan partioinnissa..”.

Vastasin itse myös tähän, että sittenhän sellainen laissa oleva valuvirhe pitäisi korjata välittömästi.

Lue Digiä _vain 1 €/kk_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita