Van­ho­jen tanssit mak­sa­vat 0–2000 euroa – Lapin lu­kio­lai­set ker­to­vat, kuinka tans­siais­ku­luis­sa voi säästää jopa toista tuhatta euroa

Erottautuminen on vanhojen tansseissa tärkeää, ja siitä ollaan valmiita maksamaan. Toisaalta mielikuvitusta ja harkintaa käyttäen persoonallinen asu voi syntyä myös edullisesti.

Malla Holopainen ja Ruslan Khmelov halusivat persoonalliset ja yhteensopivat asut. Malla teetti mekkonsa mittatilaustyönä. Säästöä tanssipari sai sillä, että Holopainen koristeli ja lyhensi Khmelovin puvun itse.
Malla Holopainen ja Ruslan Khmelov halusivat persoonalliset ja yhteensopivat asut. Malla teetti mekkonsa mittatilaustyönä. Säästöä tanssipari sai sillä, että Holopainen koristeli ja lyhensi Khmelovin puvun itse.
Kuva: Anssi Jokiranta

Vanhojentansseista on tullut amerikkalaisten prom-tanssiaisten tyyliset pukuloiston juhlat, joihin ollaan valmiita satsaamaan jopa tuhansia euroja rahaa. Juhlista voi kuitenkin selvitä jopa alle sadalla eurolla, selviää Lapin Kansan lappilaislukiolaisille teettämästä kyselystä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä