Uusien koronatartuntojen määrä on laskenut Pohjois-Ruotsin Norrbottenissa päivä päivältä. Sunnuntaina ja kuluvan viikon maanantaina ei todettu yhtään uutta tartuntaa.
Norrbottenissa on pandemian alusta lukien todettu 1 673 koronatartuntaa. Maanantaina sairaalahoidossa oli yksi potilas. Hän sai tehohoitoa. Pandemian alusta lukien Norrbottenissa on kuollut 91 henkilöä koronan aiheuttamaan tautiin.
Norrbottenin alueella Pohjois-Ruotsissa todettiin viime viikolla seitsemän positiivista koronavirustartuntaa, joista yksi oli Bodenissa, kaksi Kiirunassa, kolme Luulajassa ja yksi Piteåssa.
Ruotsin Tornionlaakson kunnissa, Haaparannalla, Övertorneålla ja Pajalassa ei ole todettu uusia koronatartuntoja viimeisen viikon aikana.