Uusi yhteys yhä um­mes­sa: Rin­teen­kul­man osuus odottaa val­mii­na, Re­von­tu­li vai­to­nai­nen ai­ka­tau­lus­ta

Kahden kauppakeskuksen uuden yhdyskäytävän oli määrä avautua tämän vuoden aikana.

Uusi yhdyskäytävä avautuisi Rinteenkulman puolelta Partioaitan ja Nuorten Ohjaamon välistä kohti Revontulea.
Uusi yhdyskäytävä avautuisi Rinteenkulman puolelta Partioaitan ja Nuorten Ohjaamon välistä kohti Revontulea.
Kuva: Jussi Leinonen

Rovaniemeläiset kauppakeskukset Rinteenkulma ja Revontuli ilmoittivat kesällä 2018, että kauppakeskusten välille avataan uusi yhdyskäytävä. Uusi yhteys -kampanjassa haettiin myös yleisön ehdotuksia käytävän toteutukseen. Kauppakeskukset tiedottivat tuolloin, että yhdyskäytävä rakennettaisiin vuoden 2019 aikana.

Mikä on uuden yhdyskäytävän tilanne tällä hetkellä, kauppakeskuspäällikkö Pekka Rinne Rinteenkulmasta ja Hanne Martimo Revontulesta?

Pekka Rinne: ”Meidän puolesta kaikki on valmista, eli ovi odottaa aukaisua, mutta emme voi sitä tehdä, ennen kuin Revontulen osalta on valmista. Jossain vaiheessa oletin, että käytävä saataisiin auki jo elokuuhun mennessä. Turhan paljon tämä on viivästynyt, ja harmittaa kyllä, etten voi mitään aikaa ilmoittaa, kun tästä jatkuvasti kyselyjä ihmisiltä tulee.”

Hanne Martimo: ”Revontulella ei ole tällä hetkellä asiasta tiedotettavaa. Odotamme aloitusta myös Revontulen puolella malttamattomina ja teemme koko ajan töitä sitä kohden. Olemme myöhässä suunnitellusta aikataulusta, mutta välillä isot hankkeet viivästyvät, kun mukana on paljon liikkuvia osia.”

Onko Revontuli kuitenkin yhä rakentamassa yhdyskäytävää suunnitelman mukaisesti?

Hanne Martimo: ”Suunnitteluprosessi on käynnissä ja edistämme sitä koko ajan.”

Mikä on yhdyskäytävän arvioitu valmistumisaikataulu?

Pekka Rinne: ”Se on kiinni tässä vaiheessa Revontulesta.”

Tuoko yhdyskäytävä tullessaan uusia liikkeitä, ja ovatko ne jo selvillä?

Pekka Rinne: ”Meidän osalta liikkeet ovat jo siellä, ainoastaan yksi 65 neliön nurkka on vielä vapaana. Liikkeidenkin taholta on jo kyselty, milloin käytävä saadaan auki.”

Onko kauppakeskukseen tulossa muita uusia yrityksiä tai toimintoja lähiaikoina?

Pekka Rinne: ”Yläkäytävällä avaavat uusina franchising-periaatteella toimiva ravintola sekä ohjelmapalveluyritys matkailijoille. Rinteenkulmassa on kaikkiaan 55 vuokralaista, joista 30 on yrittäjävetoisia eli tiskin takana on omistaja.”

Ilmoita asiavirheestä