Uusi lo­hi­sop­pa kiehuu Tenolla – Pai­kal­li­set nuo­le­vat näp­pe­jään, kun pe­ril­li­set ryn­ni­vät ohi­tus­kais­tal­ta kiinni kiin­tiö­lu­piin

Viime kesänä paikalliset kiinteistönomistajat tekivät tiliä vuokraamalla lohenkalatuksen oikeuksiaan.

Tenon lohisopassa on tänä kesänä uusi mauste. Erityisen kalastuslupakiintiön apajille ovat rynnineet utsjokelaiset perilliset, jotka hyödyntävät oikeuttaan kiintiön 3 320 lupaan.

Perilliset ovat Utsjoella olevien isojen ja jakamattomina olevien tilojen lapsia ja muita perillisiä, jotka asuvat muualla kuin Tenojoen vesistön jokilaaksossa.

Viime vuonna useat paikalliset kalastusoikeuden haltijat saivat erittäin hyvät rahat vuokraamalla oikeuksiaan ja hyödyntämällä ulkopaikkakuntalaisille kiinteistönomistajille tarkoitetun erityisen kalastuslupakiintiön lupia.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä