Presidenttiehdokas Pekka Haavisto osoitti varsin tiukassa vaali pelissä että ilman tutkintojakin voi päästä Suomen huippuvirkaan.
Uusi valittu presidentti Alexander Stubb lähtee kantamaan Suomen puolustusvoimien ylipäällikön kunnioitettavaa tehtävää seuraavaksi kuudeksi vuodeksi ja korotus korpraalista tähän virkaan on harvinaista. Rhenit ja muut ehdokkaat olivat kuitenkin upseerin koulutuksen jo saaneet, silti tippuivat vaalikilpailusta.
Suurin osa presidenttipelissä olleista vaaliehdokkaita on matkustanut maita ja mantereita sovinnollisessa suvaitsevaisuuden suomalaisuuden rauhanneuvottelujen merkeissä presidentti Martti Ahtisaaren jalanjäljissä. Tosin entisen pääministeri Sanna Marinin arvostelu Venäjän presidenttiä kohtaan ei täyttänyt rauhan kieltä ja on kyllä samassa linjassa tulevan presidentin kanssa. Pekka Haavisto kaikista huolimatta vastaisi kuitenkin Putinille puhelimeen ja olisi ottanut presidenttionnittelut vastaan Putinilta, jos nykyisen Nato-Suomen vuoksi se enää olisi mahdollista. Terveiset ovat varsin vääntyneet rautalankamalliin molemmin puolin.
Kansainvälinen sosialismi ei nyt toimi eikä kiihkomielinen nationalismi.
Uskolliset Nato liittolaiset ottivat meidät vastaan ja ovat varmasti aatteellisia uudesta Nato-Suomesta. Se että uusi maamme johtaja, joka osaa lasten karusellissa puolustautua tarkoilta osumilta arkoihin paikkoihin, ei riitä ulkopolitiikassa. Isossa pelissä panokset ovat kovia ja tekevät tuhoaan. Nyt tarvitaan diplomatian taitoja mitä vastaehdokkaalla kyllä oli. Ainakin naapurin päämiehen onnittelu olisivat tulleet perille. Nyt niitä ei tule.
Ulkopolitiikka vaatii osaamista, ja haasteita on nyt luvassa. Toivon hyviä neuvonantajia uudelle Suomen presidentille, jotka vastaavat tarvittaviin tuleviin puheluihin presidentin sijasta.