Ul­ko­lyh­ty­jen polt­ta­mi­nen koetaan usein tur­val­li­sem­mak­si kuin kynt­ti­lät sisällä – lyhty pitäisi si­joit­taa riit­tä­vän kauaksi ra­ken­nuk­sis­ta

Ulkolyhdyt kannattaa vakuutusyhtiö Lähitapiola Lapin mukaan asetella palamaan kauemmas rakennuksista.
Ulkolyhdyt kannattaa vakuutusyhtiö Lähitapiola Lapin mukaan asetella palamaan kauemmas rakennuksista.
Kuva: Hannele Koukkari / arkisto

Talviaikaan tulipaloja syttyy paljon sisällä poltettavista kynttilöistä, erilaisista ulkolyhdyistä ja roihuista, tiedottaa vakuutusyhtiö Lähitapiola Lappi.

Kotivakuutuksista tullaan tämän vuoden aikana korvaamaan arviolta 1,5 miljoonan euron arvosta tulen, savun ja noen aiheuttamia vahinkoja, vakuutusyhtiöstä arvioidaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä