Onko seurakunnan henkilöstöllä työhyvinvointiongelmia? Kun työhyvinvointi kärsii, se vie myös ilon lähteä aamuisin ennen niin mukavaan työpaikkaan.
Työhyvinvoinnin pilaajia voivat olla monet asiat, mutta yleisimpiä niistä lienee johtaminen. Seurakunnan henkilöstössä on valtavasti ammattitaitoa tehtäviin, joihin heidät on valittu ja koulutettu, kunhan he saavat toteuttaa taitojaan. Tämä on organisointikysymys.
Henkilökunnan tasapuolinen kohtelu luo perustan hyvälle ja työssään viihtyvälle ammattiosaajalle, mikä näkyy myös seurakuntalaisia kohdatessa.
Toivon todella, että henkilöstön työhyvinvointi- ja ilmapiiri paranevat, ja että uudet, vaaleissa valittavat luottamushenkilöt paneutuvat tähän muiden tehtäviensä lisäksi.
Kirjoittaja on Tornion kirkkovaltuuston jäsen ja kirkkoneuvoston varajäsen.