Tilaajille

Tut­kin­ta ex-mi­nis­te­ri Katri Kul­mu­nin vies­tin­tä­kou­lu­tus­han­kin­nois­ta on val­mis­tu­nut – yhtä vir­ka­mies­tä epäil­lään pe­tok­ses­ta ja vir­ka­vel­vol­li­suu­den rik­ko­mi­ses­ta

Koulutuksia hankittiin valtion rahoilla 56 000 euron edestä.

Katri Kulmuni luopui valtiovarainministerin tehtävästään kesäkuussa kalliista esiintymiskoulutuksista nousseen kohun vuoksi.
Katri Kulmuni luopui valtiovarainministerin tehtävästään kesäkuussa kalliista esiintymiskoulutuksista nousseen kohun vuoksi.
Kuva: Jussi Leinonen

Poliisi on saanut valmiiksi esitutkinnan, joka koskee entisen ministerin ja keskustan ex-puheenjohtajan Katri Kulmunin viestintäkoulutuksia. Yhtä virkamiestä epäillään petoksesta ja virkavelvollisuuden rikkomisesta.

Tutkinnanjohtaja Markku Silén ei ota kantaa epäillyn henkilöllisyyteen eikä siihen, kuinka tahallisesta toiminnasta epäillyissä teoissa on kyse.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä