Tut­ki­mus: Lin­tu­jen tal­vi­ruo­kin­ta­pai­kat vä­he­ne­vät – suu­rim­mat syyt ovat rot­ta­ha­vain­not ja ta­lo­yh­tiöi­den sään­nöt, maa­seu­dul­la kus­tan­nus­ten kasvu

Monta vuosikymmentä runsastuneiden talitiaisten talvimäärät ovat kääntyneet lievään laskuun 2010-luvulla.
Monta vuosikymmentä runsastuneiden talitiaisten talvimäärät ovat kääntyneet lievään laskuun 2010-luvulla.
Kuva: Pekka Aho/arkisto

Lintujen talviruokintapaikkojen määrät vähenevät, ilmenee tuoreesta tutkimuksesta. Sen mukaan entistä harvempi suomalainen ruokkii lintuja.

Helsingin yliopiston johtamaan kyselytutkimukseen vastasi yli 14 000 suomalaista. Tutkijoiden mukaan asiaa ei ole aikaisemmin selvitetty yksityiskohtaisesti Suomessa tai muualla maailmassa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä