Tutkija Marko Mutanen kokee, että hänestä luotiin pahis Ther­ma­cell-kan­to­jen vuoksi – Myrkyn vai­ku­tuk­sis­ta luvassa uusi tut­ki­mus syk­syl­lä

Oulun yliopiston hyönteistutkija Marko Mutanen tarjosi Thermacell-laitteen käyttäjille synninpäästön jutussamme toukokuussa. Mutasen mukaan laitteen sisältämän myrkyn vaikutus hyönteisiin on tutkitusti pieni, ja toisten tuomitseminen karkotteen käytöstä on tekopyhää.

Jutun jälkeen kaksi hyönteistutkijaa, Oulun yliopiston Olli Loukola sekä Turun yliopiston Kimmo Kaakinen kommentoivat aihetta Ilta-Sanomien ja Helsingin Sanomien jutuissa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä