Tuore väitös: Po­lii­si­uu­dis­tus hei­ken­si ri­kos­tut­kin­nan tasoa ja tur­val­li­suut­ta – po­lii­si­am­mat­ti­kor­kea­kou­lun rehtori ei pidä väit­tei­tä paik­kan­sa­pi­tä­vi­nä

Poliisiammattikorkeakoulun rehtori Kimmo Himberg moittii väitöstä analyysin puutteesta.

Väitöksessä nostetaan esiin muun muassa poliisin hälytysvalmiusaikojen pidentyminen ja rikostutkinnan tason heikkeneminen.
Väitöksessä nostetaan esiin muun muassa poliisin hälytysvalmiusaikojen pidentyminen ja rikostutkinnan tason heikkeneminen.
Kuva: Pekka Peura

Poliisin hallintorakenneuudistus PORA on heikentänyt yhteiskunnan sisäisen turvallisuuden tilaa. Ongelmana on esimerkiksi toiminnan keskittäminen, minkä seurauksena hälytysvalmiusajat ovat paikoin pidentyneet ja rikostutkimuksen teho heikentynyt.

Näin tilanteen näkee väitöstyön uudistuksesta tehnyt hallintotieteiden lisensiaatti Heikki Mansikka-aho.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä