Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Tra­fi­com käyttää mie­li­val­taa

Traficomin ja sen palveluntuottaja Ajovarma sulkivat viime syksynä 17 kuljettajatutkintojen vastaanottopistettä eri puolilla maata. Palvelut keskitettiin 77 toimipisteeseen. Nyt Traficom kilpailutti ne 43 palvelupisteeseen 2027 alusta alkaen.

Traficomin viranhaltijat perustelevat rajuja supistuksia tuottavuusohjelmalla, asiakasmäärillä ja sillä, että ajokorttitutkinto on useimmille kerran elämässä -palvelu. Pöyristyttävintä oli, ettei kunnilta ja alueilta kysytty mitään, vaan asia ilmeni Traficomin kilpailutusdokumenteista, jos ne sattui huomaamaan.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Lapin Kansa Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut