Tornion pe­rus­ta­ja oli oman aikansa uu­dis­ta­ja – Ku­nin­gas Kustaa II Adolf tun­net­tiin so­tu­ri­na, joka rakensi Ruot­sis­ta mo­der­nin valtion

Kustaa II Adolf-näyttelyssa on esillä kuninkaan aikakaudella käytetty rintapanssari ja kypäriä. Näyttely on museonjohtaja Minna Heljalan virkauran viimeinen näyttely Tornionlaakson museossa.
Kustaa II Adolf-näyttelyssa on esillä kuninkaan aikakaudella käytetty rintapanssari ja kypäriä. Näyttely on museonjohtaja Minna Heljalan virkauran viimeinen näyttely Tornionlaakson museossa.
Kuva: Jussi Pohjavirta

Tornionlaakson museossa avautuu näyttely Kustaa II Adolf, joka kertoo Tornion kaupungin perustajasta. Näyttely on toinen Tornion 400-vuotisjuhlavuoden näyttely museossa.

Kuningas Kustaa II Adolf  (1594–1632) perusti elinaikanaan 14 kaupunkia, joista neljä on nykyisessä Suomessa ja kymmenen nykyisessä Ruotsissa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä