Tilaajille

Teuvo Tuo­mi­vaa­ras­ta il­mes­tyi hen­ki­lö­teos – Huuto met­säs­tä -teok­sen nimi kuvaa po­sio­lais­tai­tei­li­jan sisintä par­haim­mil­laan

– Olen viihtynyt metsässä lapsesta saakka. Minä olen asunutkin melkeinpä koko ikäni metsässä. Minua voi nimittää ”metsänpojaksi”, Teuvo Tuomivaara naurahtaa.
– Olen viihtynyt metsässä lapsesta saakka. Minä olen asunutkin melkeinpä koko ikäni metsässä. Minua voi nimittää ”metsänpojaksi”, Teuvo Tuomivaara naurahtaa.
Kuva: Erkki Ahola

Posiolainen kuvanveistäjä Teuvo Tuomivaara hypistelee käsissään uunituoretta, hänestä itsestään tehtyä kirjaa: Huuto metsästä. Lapin yliopiston ja Rovaniemen taidemuseon yhteistyönä valmistuneen kirjan ovat koonneet ja toimittaneet Anniina Koivurova, Ulla Viitanen ja Jonna Katajamäki yhdessä yliopiston Taidehistorian käytäntö -kurssin opiskelijoiden kanssa.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä