Teräsyhtiö SSAB:n tulos laski selvästi huhti-kesäkuussa vuodentakaiseen verrattuna. Liiketulos oli 430 miljoonaa euroa, kun yhtiö vuotta aiemmin takoi 900 miljoonan euron tuloksen.
Toimitusjohtaja Martin Lindqvist totesi, että kysyntä Euroopan markkinoilla on heikentynyt ja teräksen markkinahinnat laskeneet. SSAB on siksi jatkanut tuotannon, kustannusten ja henkilöstön sopeuttamistoimia. Tavoite on laskea kuluja vuositasolla yli 500 miljoonalla kruunulla (noin 43 miljoonalla eurolla).
– Lisätoimiin kustannusten sopeuttamiseksi ollaan valmiita, mikäli markkinakehitys sitä vaatii, Lindqvist sanoi tiedotteessa.
Markkinat ovat pysyneet vakaampina erikoisteräksessä sekä Pohjois-Amerikassa.
SSAB satsaa parhaillaan fossiilivapaan teräksen tuotannon kasvattamiseen, koska sen kysyntä on vahvaa.