Mielipidekirjoitus

Tar­vi­taan myös ra­han­hank­ki­joi­ta – ehdotan Poh­jois-Suo­men suo­sit­tu­jen fes­ta­rei­den yh­dis­tä­mis­tä mar­jan­poi­min­taan

Olen ihmetellyt, miksi päättäjät ja media puhuvat vain leikkauksista ja veronkorotuksista. Rahanhankkijoitakin tarvittaisiin.

Yle uutisoi, että festarilippuja jää myymättä etelässä, mutta pohjoisessa festarit ovat loppuunmyytyjä. Siitä juolahti uusi idea. Keskitetään festarit Pohjois-Suomeen marjamaiden lähettyville ja tarjotaan nuorille sekä muille halukkaille välipäiviksi marjaretkiä. Marjanpoiminnalla tienaa nyt hyvin.

Kirjoittajan mielestä festarit ja marjanpoiminnan voisi yhdistää.
Kirjoittajan mielestä festarit ja marjanpoiminnan voisi yhdistää.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi