Tai­val­kos­ke­lai­sel­la ky­lä­ta­lol­la ta­pah­tu­neen hen­ki­ri­kok­sen tut­kin­ta lop­pu­suo­ral­la: "Täysin odot­ta­ma­ton teko"

Taivalkosken Jokijärven kylässä tapahtuneen henkirikoksen esitutkinta on loppusuoralla.

Alle 40-vuotias taivalkoskelaismies kuoli, kun häntä ammuttiin haulikolla lähietäisyydellä Jokijärven kylätalolla viime maaliskuussa. Ampumishetkellä kylätalolla oli useita muitakin ihmisiä.

Poliisi epäilee edelleen, että ampuja eli 85-vuotias taivalkoskelaismies syyllistyi teollaan murhaan ja vaaran aiheuttamiseen.

Tutkinnanjohtajana toimiva rikoskomisario Jari Heikkilä kertoo, että tutkittavat rikosnimikkeet ovat siis pysyneet samoina.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä