Elokuun 18. päivänä tulee kuluneeksi 75 vuotta Kemin veritorstaiksi kutsutusta tapahtumasta. Silloin pistooleilla ja konepistooleilla aseistetut poliisit hyökkäsivät Kemijoen erottelutyömaalle rikkureita katsomaan tulleen lakkolaisten mielenosoituskulkueen kimppuun. Yksi työläinen ammuttiin ja yksi kuoli kuorma-auton yliajamana ja monet saivat vammoja poliisien pampuista.
Sen sijaan, että olisi tehty kunnollinen tutkinta kuolemantapauksista, käynnistettiin laaja oikeudenkäynti lakkolaisia vastaan. Peräti 127 työntekijää sai syytteen kapinasta. Vankeustuomioita tuli 35 henkilölle. Pisin tuomio oli vuosi ja kahdeksan kuukautta.
Silloin Kemi-yhtiöstä alkaneen ja lähes kaikille Kemin työpaikoille laajenneen lakon syynä olivat yhtiön ilmoittamat palkkojen alennukset.
Kokoomuksen ja perussuomalaisten johtaman hallituksen toiminnassa on samoja piirteitä kuin entisellä Kemi-yhtiöllä. Nyt toimeentuloa vaikeuttavat ja työläisten oikeuksia heikentävät toimet eivät rajoitu vain Kemiin, vaan kohdistuvat koko Suomen työväkeen.
Hallitus muun muassa puuttuu lakko-oikeuteen ja muuttaa ensimmäisen sairauspäivän palkattomaksi. Valtakunnansovittelijaa kielletään esittämästä millekään alalle suurempaa palkankorotusta kuin mitä on julistettu niin sanotuksi yleiseksi linjaksi. Ja niin edelleen; huononnusten lista on aika pitkä.
Aikoinaan Kemi-yhtiö perui ilmoitetut palkkojen alennukset laajan lakkoliikkeen seurauksena. Tänä päivänä tarvitaan myös laajaa liikettä hallituksen heikennyslinjan murtamiseksi.
Viime kevään lakkoilu ei vielä tuottanut tuloksia, koska oikeistohallitus pyrkii pitämään tiukasti kiinni linjastaan. Siksi tarvitaan määrätietoinen valtakunnan laajuinen yleislakko yksittäisten ja eriaikaisten lakkojen sijasta.