"Täällä saa tanssia ja olla reipas" – Lumia Kemp­pai­nen suo­sit­te­lee tanssia kai­kil­le, ja hänelle se on vain yksi monesta har­ras­tuk­ses­ta

Soveltavan liikunnan tarjonta on kasvanut reilusti vuosien aikana. Rovaniemen kaupunki haluaisi laajentaa toimintaa edelleen.

Lumia Kemppainen käy useita kertoja viikossa Rovaniemen kaupungin soveltavan liikunnan tunneilla. Nyt vuorossa oli tanssia Jutta Jalosen johdolla.
Lumia Kemppainen käy useita kertoja viikossa Rovaniemen kaupungin soveltavan liikunnan tunneilla. Nyt vuorossa oli tanssia Jutta Jalosen johdolla.
Kuva: Anssi Jokiranta

Rovaniemeläinen 17-vuotias Lumia Kemppainen on aktiivinen liikunnan harrastaja. Hän käy neljänä tai viitenä päivänä viikossa Rovaniemen kaupungin järjestämissä soveltavan liikunnan liikuntaharjoituksissa, joinakin päivinä jopa kaksissa harjoituksissa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä