Syn­ty­vyys laski 2010-lu­vul­la Lapissa enemmän kuin missään muussa maa­kun­nas­sa – raju lasku yllätti ko­ke­neen ti­las­to­tie­tei­li­jän: "Tässä ei ole voit­ta­jia"

Jo laskenut syntyvyys näkyy nopeasti varhaiskasvatuksessa. Väestöennusteen mukaan Suomessa ei ole 15 vuoden kuluttua enää yhtäkään maakuntaa, jossa syntyy enemmän ihmisiä kuin kuolee.

Syntyvyys laski 2010-luvulla kaikissa Suomen 21 maakunnassa, ja laskun ennustetaan jatkuvan.

Tilastokeskuksen mukaan vuosina 2010–2018 syntyvyys putosi yli 20 prosenttia kaikissa maakunnissa paitsi Keski-Pohjanmaalla ja Ahvenanmaalla.

Syntyvyyttä mittaavien kokonaishedelmällisyyslukujen perusteella syntyvyys on laskenut kahdeksassa vuodessa eniten Lapissa, Etelä-Karjalassa ja Pohjois-Pohjanmaalla. Isoin pudotus oli Lapissa, jossa luku tippui ainoana yli 30 prosenttia.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä