Tilaajille

Suo­ma­lais­mies jakoi vi­deoi­ta jopa vau­vo­jen rais­kauk­sis­ta met­am­fe­ta­mii­nin säes­tä­mis­sä vi­deo­kes­kus­te­luis­sa – Näin hän selitti te­ko­jaan kuu­lus­te­li­joil­le

Suomalaisen hyväksikäyttöringin oikeudenkäynti käynnistyi tiistaina. Poliisi on onnistunut tutkia lasten raiskaus- ja hyväksikäyttömateriaalin levitystä tarkasti, koska vyyhdin pääsyytetty on tallentanut monet videokeskusteluista, joissa hän levittää rikollista aineistoa.

Laajaa hyväksikäyttörinkiä käsitellään parhaillaan oikeudessa.
Laajaa hyväksikäyttörinkiä käsitellään parhaillaan oikeudessa.
Kuva: Jaakko Elenius

Keskusrikospoliisin (krp) keväällä 2019 paljastaman poikkeuksellisen laajan seksuaalirikosvyyhdin käsittely alkoi tiistaina Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeudessa. Oikeudenkäynti käydään suljetuin ovin.

Neljää henkilöä syytetään useista lapsiin kohdistuneista rikoksista, joista vakavimmat ovat törkeitä raiskauksia ja törkeitä lapsen seksuaalisia hyväksikäyttöjä.

Jutun pääsyytettynä on muun muassa matkailubisnestä Alavudella pyörittänyt 59-vuotias mies.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä