Suo­ma­lai­sil­la on aivan liikaa rasvaa veressä – Vain vas­ta­syn­ty­neil­lä ko­les­te­ro­lit luon­nol­li­sel­la ta­sol­la: "Vau­vo­ja ei ole vielä pilattu ruoal­la"

Verisuonten ahtautuminen voi alkaa jo varhaisessa keski-iässä, vaikka sydänsairauksien riskitekijöitä ei olisi. Erityisen haitallista on LDL-kolesteroli, jota suomalaisilla on verenkierrossaan liian paljon. Ravitsemusterapian professorin Ursula Schwabin mukaan rasvan laadun sijaan nykyisin korostuu se, että halutaan välttää sokeria.

Lähes kahdella kolmesta 30 vuotta täyttäneestä on kohonnut veren kolesterolipitoisuus.
Lähes kahdella kolmesta 30 vuotta täyttäneestä on kohonnut veren kolesterolipitoisuus.

Valtaosalla suomalaisista on verenkierrossaan valtimoterveyden kannalta turhan paljon kolesterolia, vaikka kolesteroliarvot olisivat suositusten mukaiset.

Suositusten mukainen kolesterolitaso ei kuitenkaan ole sama asia kuin biologisesti normaali, ihmisen luonnollinen kolesterolitaso, sanoo kardiologian erikoislääkäri, professori Mikko Syvänne.

Suomalaisten kokonaiskolesterolin yleinen suositusarvo on alle 5 millimoolia per litra.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä