Savukosken kunnanhallitus päätti tiistaina kokouksessaan jatkaa sosiaalijohtajan viime elokuussa alkanutta hakua. Kunnan työryhmä haastatteli helmikuussa yhden henkilön, mutta se esitti kuitenkin haun jatkamista. Toinen haastatteluun kutsutuista perui hakemuksensa.
Myös sivistysjohtaja-rehtorin virka tulee haettavaksi, sillä Mirva Rannila on ilmoittanut irtisanoutuvansa virastaan siirryttyään toisen työnantajan palvelukseen.
Kunnanhallitus päätti vakinaistaa matkailusihteerin osa-aikaisen tehtävän, koska sille on tarvetta ja tehtävää on jatkettu jo useita kertoja. Samalla kulttuurisihteerin nimike muutettiin kulttuuri- ja matkailusihteeriksi. Tehtävä on edelleen osa-aikainen, ja siihen kuuluu 60 prosenttia kulttuurisihteerin töitä ja 20 prosenttia matkailusihteerin töitä.
Kunnanhallitus päätti puoltaa kahta Inmet Finland Oy:n malminetsinnän lupahakemusta Mukkavaarassa, toista äänin 2–5.