Ro­va­nie­mi-avun soit­to­kier­ros ikä­ih­mi­sil­le sai hyvän vas­taan­oton – kaikkia ei ta­voi­tet­tu

Huhtikuussa avatun Rovaniemi-avun työntekijät ovat tavoittaneet noin 6000 kuntalaista, jotka ovat täyttäneet 70 vuotta. Kaikkia ei kuitenkaan tavoitettu, ja nyt toivotaankin yhteydenottoa niiltä kuntalaisilta, jotka eivät puhelua ole saaneet.

Puheluiden soittaminen aloitettiin koronapandemiatilanteen vuoksi. Puhelun aikana on kartoitetaan mahdollisen tuen ja avun tarve sekä ohjataan tarvittaessa palvelujen piiriin.

Soittokierros saatiin valmiiksi toukokuun ensimmäisten viikkojen aikana. Puheluita ovat olleet soittamassa kaupungin työntekijät, seurakunta ja Rovaniemen Neuvokkaan vapaaehtoiset.

– Palaute on ollut pääsääntöisesti positiivista ja useimpien ikäihmisten asiat ovat olleet kunnossa. Yksinäisyys ja huoli omista lähimmäisistä ovat nousseet esille monessa puhelussa, kertoo soittokierrosta koordinoinut Matti Selin Rovaniemen kaupungilta.

Rovaniemi-Apu toimii vielä kesäkuun loppuun.

Mikäli puhelua ei ole saanut tai siihen ei ole vastannut, voi Rovaniemi Apuun soittaa matalalla kynnyksellä ja kertoa omasta tilanteestaan, numero on 0800 155 880.

Ilmoita asiavirheestä