Ro­va­nie­men kau­pun­ki va­roit­taa jäällä liik­ku­jia vaa­ral­li­ses­ta su­la-aluees­ta Sal­mi­jär­ven ja Ke­mi­joen vä­li­sel­lä Sal­men­ojal­la

Rovaniemen kaupunki varoittaa jäällä liikkujia Rovaniemen Salmenojalla kahden sillan, Kajaanintien maantiesillan ja kevyen liikenteen sillan, välisellä alueella olevasta laajasta sula-alueesta, joka on houkutellut kävelijöitä vaarallisesti aivan sulan jään reunalle.

Kaupunki kertoo tiedotteessaan, että vaikka Rovaniemellä järvien ja jokien vedet jäätyivät kohtuullisen hyvin viime syksynä ja tänä talvena, niin kapeissa virtapaikoissa ei jäätymistä aina ole tapahtunut tai jääkansi on jäänyt erittäin ohueksi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä