Pääkirjoitus: Suden kan­nan­hoi­dol­li­nen jahti on aloi­tet­ta­va Suo­mes­sa mah­dol­li­sim­man pian

Kolumni: Ur­baa­ni­suo­ma­lais­ten li­han­syö­jien it­se­pe­tos etsii ver­tais­taan kaupan li­ha­tis­kil­lä

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Ro­va­nie­men kau­pun­gin säh­kö­pos­te­ja ei ole kaa­pat­tu – "pa­hik­set" ke­rää­vät hui­jaus­vies­til­lä käyt­tä­jä­tie­to­ja kaupan- tai kiu­san­te­koon

Tällainen viesti pahaa aavistamattoman Tarja Kuoksan nimissä lähti jakeluun. Kuvakaappaus.
Tällainen viesti pahaa aavistamattoman Tarja Kuoksan nimissä lähti jakeluun. Kuvakaappaus.

Rovaniemen kaupungin tietohallintojohtaja Harri Ihalainen kertoo, että keskiviikkona kaupungin työntekijän nimissä lähetetty viesti ei liity sähköpostitilin kaappaamiseen.

– Sähköpostijärjestelmää ei ole kaapattu, joten siinä mielessä olemme turvallisilla vesillä.

Huijausviestit nousivat julkisuuteen, kun kaupungin sivistys- ja hyvinvointipalveluiden palvelualuepäällikkö Tarja Kuoksan virallisesta, kaupungin sähköpostiosoitteesta tuli epäilyttävä viesti muun muassa Lapin Kansan toimittajalle.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.