Ro­va­nie­mel­lä kolmen ihmisen kuo­le­man ai­heut­ta­nut huume ti­lat­tiin mah­dol­li­ses­ti Kii­nas­ta – poliisi sai tut­kin­nan pää­tök­seen

Rovaniemellä kolme kuolemaa aiheuttanut huume on poliisitutkinnassa varmistunut muuntohuumeeksi nimeltä dipentyloni. Poliisi on saanut huumekuolemia koskevan tutkinnan päätökseen.

Poliisi epäilee kolmen kuolemantapauksen liittyvän samaan kokonaisuuteen. Kuolemantapauksien osalta ei ole rikosepäilyjä. Tapauksia yhdistää poliisin mukaan muuntohuume dipentyloni. Esitutkinnan aikana tapaukseen epäiltiin liittyvän muuntohuume etyloni.

Poliisi ei ole saanut varmistettua aineen alkuperää.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä