RoPS-kä­rä­jil­lä paljon yk­si­mie­li­syyt­tä seuran hyväksi teh­dys­tä työstä, mutta iso riita pal­kas­ta – lue tästä oi­keu­den­käyn­nin avaus­päi­vän kooste

Rovaniemen Palloseuran entistä puheenjohtaja-toimitusjohtajaa syytetään törkeästä kavalluksesta. Seuraamme oikeuskäsittelyn avauspäivää tässä jutussa.

Seuranta päättynyt klo 13.45.

13.45 Istunto päättyy tältä päivältä

Osapuolet keskustelevat oikeudessa uusista tiedoista, joita syyttäjä kertoo saaneensa vasta oikeudenkäynnin alla. Oikeudenkäynnin puheenjohtaja Anne Kurtti päättää, että istunto lopetetaan tältä päivältä, jotta osapuolet voivat tutustua uuteen aineistoon ja valmistautua sen käsittelyyn.

Oikeudenkäynti jatkuu keskiviikkona kirjallisten todisteiden läpikäymisellä ja todistajien kuulemisella.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä