Tilaajille

Ris­ki­ryh­mien inf­luens­sa­ro­ko­tuk­set alkavat Uts­joel­la mar­ras­kuus­sa – ro­ko­tuk­seen pääsee vain ajan­va­rauk­sel­la

Kausi-influenssa- ja koronarokotuksia annetaan Utsjoen kunnassa tällä hetkellä vain ajanvarauksella koronatilanteen vuoksi ja ruuhkien välttämiseksi. Rokotukset alkavat marraskuussa, kertoo Utsjoen kunta tiedotteessaan.

Maksuttomaan influenssarokotukseen ovat oikeutettuja raskaana olevat, 65 vuotta täyttäneet, alle 7-vuotiaat lapset, sairauden tai hoidon vuoksi riskiryhmiin kuuluvat, varusmiespalveluksensa aloittavat miehet ja vapaaehtoisen asepalveluksen aloittavat naiset, sosiaali- ja terveydenhuollon sekä lääkehuollon henkilöstö, joka osallistuu potilaiden ja asiakkaiden välittömään hoitoon tai huoltoon sekä vakavalle influenssalle erityisen alttiiden henkilöiden lähipiiri.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä