Riikka Purra: Pe­rus­suo­ma­lai­set val­mis­tau­tuu jo hal­li­tus­neu­vot­te­lui­hin – "Totta kai pu­hu­taan ti­lan­tees­ta, että olemme hal­li­tuk­ses­sa"

Perussuomalaisten ykkösvarapuheenjohtaja Riikka Purra sanoo, että perussuomalaiset pohjustaa jo seuraavaan hallitukseen osallistumista. – Jos kannatus on tällainen, voimme olla ykköspaikalla vaaleissa.

Helsinki


Riikka Purran mukaan perussuomalaisilla on eri puolueiden kanssa yhteisiä teemoja, joita voisi kuvitella yhdessä edistettävän.
Riikka Purran mukaan perussuomalaisilla on eri puolueiden kanssa yhteisiä teemoja, joita voisi kuvitella yhdessä edistettävän.
Kuva: Joel Maisalmi

Perussuomalaisten ensimmäisessä varapuheenjohtajassa, Riikka Purrassa moni näkee samoja piirteitä kuin nykyisen hallituksen nuorissa naispuheenjohtajissa. Purra on koulutettu, älykäs ja monista asioista perillä oleva poliitikko. Hän on sanavalmis esiintyjä ja puolueen nouseva tähti.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä