Oli kiire töihin ja kietaisin kutrini huivin alle huonon hiuspäivän vuoksi. Ja koska halusin tehdä niin. Omalle parkkipaikalle kävellessäni oma naapurini huudahti selkäni takaa parvekkeelta rasistiseksi tarkoitetun törkeän ja asiattoman vaatevalintaani viittaavan huudon.
Minulle, sinisilmäiselle ja harmaantuvahiuksiselle umpisuomalaiselle kohdistettuna huuto eniten vain nauratti. Samalla se toi kuitenkin taas tietoisuuteeni sen, miten rasistisia me suomalaiset olemme erilaisia ihmisiä kohtaan. Ja sen, miten julkeaksi ja julkisesti hyväksyttäväksi rasismi on tullut 2000-luvun Suomessa.
Työssäni palvelualalla rasistiset solvaukset, epäasiallinen käytös ulkonäkönsä, nimensä tai aksenttinsa vuoksi umpisuomalaisista erottuvia työkavereita kohtaan on arkipäiväistä. Pahimmillaan se käytös ajaa ihmisiä pois asiakaspalvelusta, kokonaan pois työelämästä tai aiheuttaa ulkopuolisuutta, syrjäytymistä ja terveyshaittoja.
Syy huonolle käytökselle on helppo selittää. Syy on rasismi.
Työelämässä tärkeä toimija on ammattiyhdistykset. Ammattiyhdistystoiminta Suomessa on saanut aikaiseksi paljon tavallisia palkansaajia ajatellen. Saavutukset vaikkapa vanhempainvapaista, haittalisistä tai minimipalkoista ei ole itsestäänselvyyksiä, ja niistä sovitaan uudelleen jokaisissa työehtosopimusneuvotteluissa.
Toki ammattiyhdistysliikkeet ovat onnistuneet saamaan monia palkansaajan kannalta todella tärkeitä lakeja. Nekään eivät ole niin pyhästi kiveen kirjoitettuja, etteikö niidenkin puolustamista tarvita yhä uudelleen ja edelleen.
Oma ammattiyhdistykseni PAM edustaa juuri niitä aloja, joilla rasismi on arkipäivää. Tänä päivänä kaikille ammattiyhdistyksille, mutta etenkin omalleni, yksi tärkeä painopiste pitää olla rasismin ehkäisy työpaikoilla. Tarvitsemme koulutusta, julkisuutta ja oppaita rasistisen kohtelun kohtaamiseen, rasismin ehkäisyyn ja työsuojeluun.
Nollatoleranssi ei pidä olla vain Petteri Orpon hallituksen julistus. Nollatoleranssi on oltava todellisuus jokaisella työpaikalla niin työkavereiden, työnantajien kuin asiakaskunnankin puolesta.