Kalastus: Lo­hi­ke­sä Tor­nion­joel­la on alkanut – oletko saanut von­ka­leen, lähetä meille kuva

Katso kuvat: Suur­har­joi­tuk­set toivat Lappiin uusien liit­to­lais­ten tais­te­li­joi­ta

Ylioppilaat: Katso tästä Lapin lu­kioi­den val­ko­la­kin saajat

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Ra­port­ti: Po­ron­hoi­to joutuu entistä enemmän so­peu­tu­maan muuhun maan­käyt­töön – yh­teen­so­vit­ta­mi­sel­le yhä suu­rem­pi tarve

Luonnonvarakeskus (Luke) ja Suomen ympäristökeskus (SYKE) ovat selvittäneet poronhoidon muutoksia ja sopeutumiskeinoja eri maankäyttömuotojen ristipaineissa. Raportin mukaan monien eri maankäyttömuotojen yhteisvaikutukset kasaantuvat kumulatiivisiksi vaikutuksiksi ja voimistavat laidunten vähenemistä, heikkenemistä ja pirstoutumista. Nämä vaikutukset saattavat näkyä esimerkiksi siten, että poroja on siellä, missä niitä ei pitäisi olla kuten pelloilla ja pihoissa.
Luonnonvarakeskus (Luke) ja Suomen ympäristökeskus (SYKE) ovat selvittäneet poronhoidon muutoksia ja sopeutumiskeinoja eri maankäyttömuotojen ristipaineissa. Raportin mukaan monien eri maankäyttömuotojen yhteisvaikutukset kasaantuvat kumulatiivisiksi vaikutuksiksi ja voimistavat laidunten vähenemistä, heikkenemistä ja pirstoutumista.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.